חדשות

מתוך ויקיתרופות
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Banner.jpg

Share on Google+ Share on Linkedin E-mail this page Share on twitter.com Share with Facebook
Memantine לטיפול בטריכוטילומניה ובחיטוט כפייתי בעור

טיפול עם memantine נסבל היטב והביא להפחתה מובהקת בתסמיני תלישת שיער וחיטוט בעור בהשוואה לפלצבו, עם יעילות גבוהה יחסית.

תלישת שיער כפייתית (Trichotillomania) וחיטוט כפייתי בעור נמצאים בתת אבחון. הפרעות אלו עלולות להוביל לאיבוד שיער/ איבוד רקמה ולמוגבלות. ברם, הטיפולים המוכחים להפרעות אלו הם מעטים בלבד.

במסגרת מחקר אשר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת The American Journal of Psychiatry ביקשו החוקרים לבחון האם memantine, מודולטור של גלוטמט, יעיל יותר מאינבו בשיפור ההתנהגות הכפייתית בהפרעות תלישת שיער כפייתית/ חיטוט כפייתי בעור.

מחקר זה בוצע במתכונת כפולת סמיות. המחקר כלל סך של 100 נבדקים (86 נשים, גיל ממוצע 31.4 (±10.2) שנים) עם טריכוטילומניה/ חיטוט כפייתי בעור.

הנבדקים הוקצו לאחת משתי קבוצות: קבוצת טיפול עם memantine (במינון 10-20 מ"ג\יום) וקבוצת אינבו. האינבו/ התערבות ניתנו במהלך שמונה שבועות. החוקרים העריכו ומדדו את חומרת ההפרעות ואת השינוי בו במהלך כל תקופת המחקר.

התוצא העיקרי של מחקר זה היה השינוי הקשור לטיפול במדד החומרה NIMH Trichotillomania Symptom Severity Scale אשר עבר התאמה להפרעת חיטוט כפייתי בעור. התוצאים נבחנו בעזרת מודל לינארי עם אפקט משולב.

תוצאות המחקר הדגימו כי בהשוואה לאינבו, טיפול עם memantine נמצא קשור באופן מובהק לשיפור בציון NIMH, במדד המוגבלות Sheehan Disability Scale ובמדד החומרה הגלובלי, Clinical Global Impressions severity scale.

בתום המחקר 60.5% מהנבדקים מקבוצת ההתערבות דיווחו על שיפור רב/ רב מאוד, זאת בהשוואה לקבוצת האינבו בהם דיווח זה התקבל רק בקרב 8.3% מהנבדקים (מספר נדרש לטיפול: 1.9). בין שתי הקבוצות לא נרשם הבדל משמעותי בתופעות הלוואי.

מתוצאות מחקר זה עולה כי טיפול עם memantine מביא להפחתה מובהקת סטטיסטית בתסמיני תלישת שיער וחיטוט בעור בהשוואה לפלצבו, עם יעילות גבוהה יחסית (בהתבסס על מספר הנדרש לטיפול), והיה נסבל היטב. מערכת הגלוטמט עשויה לשמש כמטרה טיפולית טובה ויעילה במקרים של הפרעות התנהגות כפייתית.

מקור:

לכל החדשות >

13.04.2023