חדשות

מתוך ויקיתרופות
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Banner.jpg

Share on Google+ Share on Linkedin E-mail this page Share on twitter.com Share with Facebook
תרופה שמסייעת לטפל בסוגי סרטן אגרסיביים

צוות מדענים בראשות האוניברסיטה הטכנולוגית נניאנג בסינגפור מצא כי פונאטיניב - תרופה קיימת לסרטן - יכולה להיות מיועדת מחדש כדי לטפל בתת-קבוצה של סוגי סרטן.

צוות מדענים בראשות האוניברסיטה הטכנולוגית נניאנג בסינגפור מצא כי תרופה קיימת לסרטן יכולה להיות מיועדת מחדש כדי להטפל בתת-קבוצה של סוגי סרטן, שכיום חסרות אפשרויות טיפול ממוקדות בה ולעתים קרובות קשורה לתוצאות גרועות. תת-קבוצה זו של סוגי סרטן מהווה 15% מכלל סוגי הסרטן, והיא נפוצה במיוחד כגידולים אגרסיביים כגון אוסטאוסרקומה (גידול עצם) וגליובלסטומה (גידול במוח).

תאים סרטניים בתת קבוצה זו נשארים "בני אלמוות" באמצעות מנגנון שנקרא הארכה חלופית של טלומרים (רצפי דנ"א המתקצרים ככל שהתא מתחלק), אך הצוות הוכיח כי "פונאטיניב", תרופה לסרטן שאושרה על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי, חוסמת שלבים מרכזיים במנגנון זה, מה שמוביל אותו לכישלון.

המדענים דיווחו על ממצאיהם בהתבסס על ניסויי מעבדה ומחקרים פרה-קליניים בבעלי חיים, ומצאו כי פונאטיניב סייעה לכווץ גידולי עצם מבלי לגרום לירידה במשקל, תופעת לוואי נפוצה הקשורה לתרופות לסרטן. בעכברים עם גידולים שטופלו בפונאטיניב, הם ראו ירידה בסמן ביולוגי לסרטן בתת קבוצה זו בהשוואה לעכברים שלא טופלו. הממצאים פורסמו בכתב העת המדעי Nature Communications.

לדברי החוקרים, הממצאים מקרבים אותם צעד נוסף לפיתוח אופציה טיפולית ממוקדת לסרטנים אגרסיביים מסוג זה, שעד כה לא אושרו עבורם קלינית טיפולים ממוקדים.


מקור:

לכל החדשות >

19.10.2023