חדשות

מתוך ויקיתרופות
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Banner.jpg

Share on Google+ Share on Linkedin E-mail this page Share on twitter.com Share with Facebook
אספירין עלול להגביר את הסיכון לאנמיה

מחקר חדש שניתח נתונים מניסוי ASPREE פורץ הדרך מצא כי שימוש יומיומי ממושך באספירין מעלה את הסיכון לאנמיה ב-20% בקרב אנשים בני 70 ומעלה.

המחקר בראשות אוניברסיטת מונש, שפורסם בכתב העת Annals of Internal Medicine, עקב אחר 18,153 מבוגרים בריאים באוסטרליה ובארה"ב ותיעד תקריות של אנמיה במשך 4.7 שנים בממוצע. הסיכון לפתח אנמיה נמצא גבוה ב-20% בקבוצת האספירין בהשוואה לאלו בקבוצת הפלצבו. התוצאות הניעו חוקרים להציע לשקול ניטור קבוע של אנמיה עבור מבוגרים הנוטלים אספירין במינון נמוך ולדון בכל חשש לגבי בריאותם או תרופות עם רופא המשפחה שלהם.

זה היה המחקר הגדול ביותר שחקר אנמיה אצל אנשים מבוגרים כחלק מניסוי אקראי ומבוקר, ASPREEי(Aspirin in Reduction Events in the Elderly) – כאשר מחצית מהמשתתפים נטלו פלצבו והמחצית השנייה מינון יומי נמוך (100 מ"ג) של אספירין.

אנמיה הוא מצב המאובחן בעיקר בקרב מבוגרים. אנמיה עלולה להשפיע על התפקוד הכללי ולהגביר עייפות, נכויות, תסמיני דיכאון ובעיות קוגניטיביות. בנוסף לסיכון גבוה יותר לאנמיה, בדיקות דם גילו ירידה בהמוגלובין וירידה ברמות פריטין (חלבון הנושא ברזל) בקבוצת האספירין בהשוואה לקבוצת הפלצבו.

החוקרת הראשית, פרופסור זואי מקווילטן מבית הספר לבריאות הציבור ורפואה מונעת באוניברסיטת מונאש, אמרה כי בעוד דימום הוא תופעת לוואי ידועה של אספירין, מעט מחקרים קודמים בחנו את ההשפעה של שימוש ממושך באספירין על התפתחות מתקדמת של אנמיה בקרב מבוגרים.

מקור:

לכל החדשות >

30.08.2023