יאז - Yaz

מתוך ויקיתרופות
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Banner.jpg
Pres icon off.png
מצגת
Article icon off.png
מאמרים
Video icon off.png
סרטונים
Lecture icon off.png
הרצאות


Yaz.jpgנתוני תרופה
Health dis.jpg
במרשם RxIcon.png
מינונים נוספים
קבוצה פרמקולוגית (ATC4) G03AA
Progestogens and estrogens, fixed combinations
מרכיב פעיל (ATC5)  
צורת מתן פומי - PER OS
צורת מינון טבליות מצופות פילם, FILM COATED TABLETS
למניעת מינון יתר או הרעלה יש ליטול את התרופה בהתאם למינון המומלץ כפי שמופיע בעלון לצרכן
התוויה
- Oral contraception. - Treatment of moderate acne vulgaris in women who seek oral contraception. - Treatment of symptoms of premenstrual dysphoric disorder (PMDD ) in women who have chosen oral contraceptives as their method of birth control. The efficacy of Yaz for PMDD was not assessed beyond 3 cycles. Yaz has not been evaluated for treatment of PMS ( premenstrual syndrome ).
עלון לרופא

 

 

עלון לצרכן  
ערכים בוויקירפואה ערכים קשורים בוויקירפואה
יאז במאגר משרד הבריאות

יאז במאגר משרד הבריאות

חיפוש מאמרים מאמרים ב-PubMed
מידע ברשת RxList WebMD Drugs.com
שם יצרן BAYER WEIMAR GMBH UND CO.KG, GERMANY
שם בעל הרישום BAYER ISRAEL LTD
רישיון תאריך הגשה: 3/2009. רישיון מתאריך: 03/2015


תאריך עדכון: 15/05/19 BAYER

יאז - Yaz true

מידע נוסף לרופאים
לצפייה במידע מורחב לרופאים יש להיכנס לחשבונך. אם אינך רשום הכנס להרשמה לרופאים ואנשי מקצועות רפואיים.

תוכן עניינים

דרך מתן

באריזת יאז 24 טבליות ורודות פעילות ו 4 טבליות לבנות בלתי פעילות . שני סוגי הטבליות של יאז מסודרים ברצף בחפיסה שמכילה 28 טבליות. יש ליטול, בכל יום, טבליה אחת של יאז. יש ליטול את הטבליה בשלמותה ובמידת הצורך בתוספת מים, מדי יום בשעה קבועה. אין ללעוס את הטבליה. יש ליטול טבליה ורודה במשך 24 הימים הראשונים ולאחר מכן טבליה לבנה במשך 4 הימים האחרונים. עם סיום החפיסה יש להתחיל מייד חפיסה חדשה. אין הפסקה בין נטילת חפיסה אחת לזו שבאה אחריה.

מינונים

24 טבליות ורודות מכילות כל אחת:

Drospirenone 3 mg, Ethinylestradiol (as betadex clathrate) 0.02 mg

4 טבליות לבנות אינן מכילות חומר פעיל

התוויות נגד

אין להשתמש בגלולה בהיריון או במידה שקיים חשש להיריון. אין להשתמש אם ידועה רגישות לאחד ממרכיבי הגלולה. אין ליטול גלולה משולבת למניעת היריון, כגון יאז, במצבים הבאים: פקקת (תרומבוזיס) בכלי הדם – היווצרות קריש דם בהווה או בעבר, במיוחד בכלי הדם של הרגליים (תרומבוזיס ברגליים), בריאות (תסחיף ריאות), או באברי גוף אחרים. לאחר אירוע של התקף לב או אירוע מוחי בעבר או בהווה . אם קיימת מחלה שיכולה להוות סימן ראשון להתקף לב (כגון: אנגינה פקטוריס שגורמת לכאב חד בחזה) או אירוע מוחי (כגון: אירוע מוחי קל וחולף עם סימני חולשה פתאומית או נימול (עיקצוצים) פתאומי בצד אחד של גופך). אם קיימת מחלה שעלולה להגדיל את הסיכון לפקקת עורקית, כגון:סוכרת עם נזק לכלי הדם,יתר לחץ דם חריף, רמות גבוהות מאוד של שומנים בדם (כולסטרול, טריגליצרידים). הפרעות בקרישת הדם (כגון: מחסור בפרוטאין C). מיגרנה המלווה בהפרעות בראייה. דלקת בלבלב בהווה או בעבר, צהבת או ממחלת כבד חריפה והערכים של תפקודי הכבד עדיין לא חזרו לרמות רגילות. אי ספיקת כליות חמורה או חוסר תפקוד כלייתי חריף. גידול בכבד, הימצאות סרטן השד או סרטן של אברי הרבייה בעבר או בהווה ואף חשד להימצאותו. דימום נרתיקי (ואגינלי) בלתי מוסבר.

תופעות לוואי

בנוסף לפעילות הרצויה של התרופה, בזמן השימוש בה עלולות להופיע תופעות לוואי, כגון: תופעות לוואי שכיחות: בחילה, כאב ראש, שינויים במצב הרוח, כאב או רגישות בשדיים, מחזור לא סדיר.

תופעות לוואי לא שכיחות: דיכאון, ירידה בחשק המיני, עצבנות, ישנוניות, סחרחורות, מיגרנה, דליות ברגליים, יתר לחץ דם, כאב בטן, הקאה, הפרעות עיכול, גזים, שלשול, אקנה, עקצוץ או פריחה בעור, מכאובים וכאבים כגון כאב גב, כאבי גפיים, התכווצויות שרירים, פטרת ודלקת בנרתיק, כאב באגן, הגדלת שד, גושים שפירים בשד, דימום מהנרתיק (אשר בדרך- כלל חולף במהלך שימוש ממושך), הפרשה מהנרתיק, גלי חום, מחזורים כואבים, מחזורים קלים, מחזורים כבדים, יובש בנרתיק, משטח צוואר רחם לא תקין, חוסר אנרגיה, הזעת יתר, אצירת נוזלים ועליה במשקל הגוף.

תופעות לוואי נדירות: פטרת, אנמיה, עלייה במספר טסיות דם, תגובה אלרגית, הפרעה הורמונלית, תיאבון מוגבר, איבוד תיאבון, רמות גבוהות של אשלגן בדם, רמות נמוכות של נתרן בדם, נדודי שינה, חוסר סיפוק מיני, סחרור (ורטיגו), רעידות, תגובות בעיניים (כגון דלקת עפעף, עיניים יבשות), דופק מהיר, דלקת ורידים, דימום מהאף, עילפון, בטן מוגדלת, הפרעות בפעילות המעי, תחושת נפיחות, בקע בקיבה, פטרת בפה, עצירות, יובש בפה, כאב ו/או דלקת בכיס המרה, כתמים-צהובים חומים על העור, אקזמה, נשירת שיער, שיעור יתר, תגובות עוריות, קושי או כאב במגע מיני, דימום לאחר מגע מיני, הפסקת מחזור, ציסטות בשדיים, שינויים ברקמת השד, גושים ממאירים בשדיים, שינויים באברי הרבייה, ציסטות שחלתיות, הרגשה כללית לא טובה, ירידה במשקל הגוף.

תופעות המחייבות התייחסות מיוחדת

במקרה של הופעת סימנים מחשידים לפקקת (תרומבוזיס), התקף לב או אירוע מוחי - כאבים עזים מאוד ו/או נפיחות ברגליים או בידיים, תחושה של כאב חריף בחזה המקרין לזרוע השמאלית, קוצר או קשיי נשימה פתאומיים, שיעול חריג, הופעת כאב ראש בתכיפות או בעוצמה חריגה או החמרה של התקף מיגרנה, הפרעות חריפות בראייה, הפרעות בדיבור, שינויים פתאומיים בשמיעה, חוש הריח או חוש הטעם, סחרחורת או עלפון, תחושת חולשה או נימול (עקצוצים) באחד מחלקי הגוף, כאבי בטן עזים, הצהבה של העור (Chloasma), במיוחד בפנים, עלולה להתפתח עקב שימוש בגלולה, בעיקר בנשים עם היסטוריה של Chloasma . במקרה זה יש להימנע מחשיפה לשמש או לקרינה אולטרא סגולה.

ייתכנו תופעות חמורות בחולות אנגיואדמה תורשתית (Hereditary Angioedema) נטילת אסטרוגנים עלולה לעורר או להחמיר את התסמינים. נפיחות בפנים, בלשון ו/או בלוע ו/או קושי בבליעה, או הופעת פריחה (חרלת) עם קוצר נשימה.

יש להתייחס במיוחד במקרה של הגברת התקפי כפיון (אפילפסיה), עלייה משמעותית בלחץ דם, שלשול חמור, אם הפציאנטית מרגישה גוש בשד, סובלת מדימום נרתיקי (ואגינלי) כבד ויוצא דופן.

תגובות בין-תרופתיות

אין להתוות מתן יאז בשילוב התרופות הבאות: תרופות לטיפול בכפיון (אפילפסיה) (כגון: Phenytoin, Barbiturates, Primidone, Carbamazepine, Oxcarbazepine, Topiramate, Felbamate )

תרופות לטיפול בשחפת (כגון: Rifampicin, Rifabutin)

תרופות לטיפול בזיהומים של מחלת האיידס (HIV) (כגון: Ritonavir, Nevirapine) או בזיהומים אחרים (תרופות אנטיביוטיות כגון: Penicillin, Tetracycline, Griseofulvin)

התכשיר הצמחי St. John`s wort

תרופות להורדת לחץ דם ולטיפול בלב

כמו-כן, יאז עלולה להתערב בפעילות של תרופות אחרות, כגון תרופות המכילות Ciclosporin או התרופה Lamotrigine לטיפול בכפיון (אפילפסיה).

שימוש בהיריון

התרופה נועדה למניעת היריון.

מידע ברשת