חדשות

מתוך ויקיתרופות
גרסה מתאריך 16:13, 19 במאי 2015 מאת Daria Triffon (שיחה | תרומות)

(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Banner.jpg

Share on Google+ Share on Linkedin E-mail this page Share on twitter.com Share with Facebook
ה-FDA מזהיר: תרופות לסוכרת סוג 2 ממשפחת מעכבי SGLT2 עשויות לגרום לקטואצידוזיס

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) מזהיר כי תרופות ממשפחת מעכבי קו-טרנספורטר נתרן-גלוקוז 2 (sodium-glucose co-transporter 2 {SGLT2} inhibitors), המיועדות לטיפול בסוכרת סוג 2, עשויות לגרום לחמצת קטוטית (ketoacidosis), סיבוך מסכן חיים המתבטא בעודף ייצור של חומצות הנקראות קטונים ומלווה בירידה ב-pH של הדם. ה-FDA ממשיך לחקור את הנושא וייקבע האם יידרשו שינויים בתוויות התרופות.

תרופות מקבוצת מעכבי SGLT2 הן תרופות מרשם מאושרות-FDA לטיפול במבוגרים עם סוכרת מסוג 2 לצד תזונה מאוזנת ופעילות וגופנית במטרה להשיג שיפור בשליטה הגליקמית. תרופות אלו גורמות לכליות להפריש יותר גלוקוז מהגוף דרך השתן, ובכך מפחיתות את רמות הגלוקוז בדם.

ההמלצה למטופלים היא לשים לב לכל סימן של קטואצידוזיס ולפנות לקבלת טיפול רפואי מיידי אם מופיעים תסמינים, בהם: קשיים בנשימה, בחילה, הקאה, כאב בטן, בלבול ותחושת עייפות או ישנוניות חריגה. אין לשנות את הטיפול מבלי להיוועץ ברופא המטפל. על המטפלים להעריך נוכחות של חמצת בקרב מטופלים עם סימנים ותסמינים; יש להפסיק הטיפול בתרופה אם אובחנה חמצת ולנקוט בטיפול מתאים לתיקון הערכים בדם.

בישראל מאושרות לשימוש שתי תרופות ממשפחת מעכבי SGLT2: אינווקנה (®Canagliflozin-Invokana) של חברת Janssen ופורסיגה (®Dapagliflozin-Forxiga) של חברת AstraZeneca.SGLT2 inhibitors: Drug Safety Communication - FDA Warns Medicines May Result in a Serious Condition of Too Much Acid in the Blood

לכל החדשות >

19/05/2015