חדשות

מתוך ויקיתרופות
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Banner.jpg

Share on Google+ Share on Linkedin E-mail this page Share on twitter.com Share with Facebook
הטיפול עם פירפנידון יעיל גם בפיברוזיס ריאתי אידיופתי בשלב מתקדם

חולי פיברוזיס ריאתי אידיופתי בשלב מתקדם חוו האטה בקצב הידרדרות התפקוד הריאתי בעקבות טיפול עם Pirfenidone. בעקבות זאת הורחבה ההתוויה לטיפול, אשר הייתה שמורה עד כה לחולים עם מחלה שאינה מתקדמת, באיחוד האירופי.

עד לחודש אפריל 2023, ההתוויה לטיפול האנטי-פיברוטי עם פירפנידון לא כללה מטופלים הסובלים מפיברוזיס ריאתי אידיופתי (IPF) בשלב מתקדם. במחקר שממצאיו פורסמו בכתב-העת 'Advances in therapy', מטרת החוקרים הייתה להשוות את היעילות והבטיחות של פירפנידון ב-IPF בשלב מתקדם, לעומת IPF בשלב שאינו מתקדם.

לצורך כך, החוקרים אספו מידע מתוך המחקרים הבאים שנערכו על הטיפול עם פירפנידון: ASCEND,יCAPACITY (004 ו-006), RECAP (IPF בשלב מתקדם הוגדר כ-predicted forced vital capacity מנובא [%FVC] < 50% ו/או carbon monoxide diffusing capacity מנובא [%DLco] < 35% בבסיס המחקר); PASSPORT (IPF בשלב מתקדם הוגדר כ-FVC < 50% בבסיס המחקר); ו-SP-IPF (מטופלים עם IPF בשלב מתקדם [הוגדר כ-DLco ≤ 40% בעת הסקירה] הנמצאים בסיכון ליתר לחץ דם ריאתי קבוצה 3).

מהנתונים המאוגמים של המחקרים ASCEND/CAPACITY עולה כי קצב הירידה השנתי הממוצע של ה-FVC, מבסיס והמחקר ועד לשבוע 52, היה איטי יותר באופן מובהק בקבוצת הטיפול עם פירפנידון לעומת קבוצת האינבו בחולי IPF בשלב מתקדם (p=0.0035) ובשלב שאינו מתקדם (p=0.0001). כמו כן, נמצא כי הן בקרב חולי IPF בשלב מתקדם והן בחולים בשלב שאינו מתקדם שיעורי התמותה מכל סיבה במשך 52 שבועות היו נמוכים יותר מבחינה מספרית בקבוצת הטיפול עם פירפנידון לעומת קבוצת האינבו.

מנתוני המחקר RECAP עולה כי תחת הטיפול עם פירפנידון, קצב הירידה השנתי הממוצע של ה-FVC מבסיס המחקר ועד לשבוע 180 היה דומה בחולי IPF בשלב מתקדם (-141.5 מיליליטר) ובחולים שאינם בשלב מתקדם (-153.5 מיליליטר).

בנוסף, מהמחקר SP-IPF עולה כי בהשוואה בין בסיס המחקר ועד לשבוע 52, קצב הירידה השנתי הממוצע של ה-FVC ושיעור התמותה מכל סיבה בחולים שטופלו עם אינבו + פירפנידון היו 93.0- מיליליטר ו-20.2%, בהתאמה. לא זוהו סוגיות בטיחות חדשות, ופרופיל הבטיחות של פירפנידון בחולי IPF בשלב מתקדם היה תואם יחסית לזה שנצפה בקרב חולי IPF שאינם בשלב מתקדם.

לסיכום, תוצאות החוקרים מדגישות את יתרון הטיפול עם פירפנידון בחולי IPF בשלב מתקדם ובחולים שאינם בשלב מתקדם. החוקרים מוסיפים כי האינדיקציה לטיפול עם פירפנידון במסגרת האיחוד האירופי עודכנה כעת, כך שהיא כוללת טיפול זה גם בחולי IPF בשלב מתקדם.

מקור: Efficacy and Safety of Pirfenidone in Advanced Versus Non-Advanced Idiopathic Pulmonary Fibrosis: Post-Hoc Analysis of Six Clinical Studies

לכל החדשות >

04.09.2023