חדשות

מתוך ויקיתרופות
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Banner.jpg

Share on Google+ Share on Linkedin E-mail this page Share on twitter.com Share with Facebook
Ibrutinib, שאושרה בפברואר על ידי ה- FDA, היא תרופה מהפכנית לטיפול בלוקמיה לימפוציטית כרונית (CLL)

04/06/2014

Fda logo.jpg

Ibrutinib, או בשמה המסחרי Imbruvica אושרה בפברואר לטיפול ב- CLL, לאחר שבמחקר שכלל 391 חולי CLL התרופה הוכיחה הישרדות ללא התקדמות המחלה (PFS ) של 88% והפחתה של 78% במיקרי התמותה, לאחר 6 חודשים, ללא קשר לסוג ה- CLL. תרופה חדשה זו הושוותה במחקר מול הטיפול ב (ofatumumab ( Arzerra בעלת מנגנון פעולה הנוגד נוגדן (CD20 (anti CD20 antibody. הטיפול היה כה מוצלח שלאחר 6 חודשים החולים שהיו בזרוע ofatumumab הורשו לעבור לטיפול ב- Ibrutinib.


בחינת כלל המטופלים (כולל אלה שעברו מ- ofatumumab ) לאחר 9 חודשים הראתה הפחתה של 50% במיקרי תמותה, שהיו ניצפים אילו חולים אלה היו נוטלים את הטיפול הסטנדרטי, בעוד שתופעות לוואי של התרופה החדשה הוגדרו כ"מתקבלות על הדעת".


לוקמיה לימפוציטית כרונית (CLL) הינה הצורה השכיחה ביותר של לוקמיה בקרב מבוגרים. הטיפול הסטנדרטי הינו כימותרפיה ובמקום השני Rituximab ; יחד עם זאת חולים מבוגרים, המהווים את מרבית החולים במחלה זו, לעיתים קרובות אינם יכולים לסבול משטר טיפול זה ועל כן הטיפול היחיד שניתן היה להציע לחולים מבוגרים אלה הוא ofatumumab – Arzerra- נוגדן הנוגד ל- CD20 , המהווה טיפול קל יותר אולם פחות יעיל מכימותרפיה.


התרופה החדשה – Ibrutinib, המיוצרת ע"י Pharmacyclics ו- וג'והנסון & ג'והנסון הינה תרופה מקבוצה חדשה, המהווה מעכב קווולנטי של תירוזין קינאז ע"ש בורטון (covalent inhibitor of Burton's tyrosine kinase), הניתנת בכדור פעם ביום. גרגורי מאסטרס, ממרכז הסרטן הלן גרהם ציין בכנס ASCO האחרון בשיקגו : " לראות תוצאים של הישרדות כוללת (overall survival) במחלה כמו CLL , זה אכן מעודד, לנוכח העדר אופציה טיפולית אחרת בחולים אלה. אני חושב כי היעילות של תרופה זו תשנה את הטיפול ב- CLL ותחליף את הכימותרפיה הרעילה".

לכל החדשות >