חדשות

מתוך ויקיתרופות
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Banner.jpg

Share on Google+ Share on Linkedin E-mail this page Share on twitter.com Share with Facebook
ה-FDA מפרסם עדכון בנושא שימוש בתרופות לכאב בזמן הריון לאחר סקירה של מחקרים אחרונים

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) ערך סקירה של מספר מחקרים אחרונים המטילים ספק בבטיחות של שימוש בתרופות מרשם ותרופות ללא מרשם (OTC) לטיפול בכאב בקרב נשים בהיריון. לאור מספר מגבלות שנמצאו במחקרים אלו, ה-FDA קבע כי בשלב זה לא ניתן לבסס המלצות חדשות על-סמך תוצאותיהם. ההמלצות הקיימות בנוגע לשימוש במשככי כאבים בזמן הריון נותרו ללא שינוי.

כאב חמור ומתמשך במהלך הריון שאיננו מטופל באופן יעיל עשוי לגרום לדכאון, חרדה ולחץ-דם גבוה באם. תרופות ממשפחת נוגדי דלקת שאינם-סטרואידים (NSAIDs), אופיואידים (opioids) ופרצטמול (paracetamol) עשויים לסייע בטיפול בכאב חמור ומתמשך. עם זאת, חשוב להעריך את הסיכון מול התועלת בשימוש בתרופות מרשם או OTC במהלך הריון. ה-FDA ממליץ לנשים בהריון להתייעץ עם גורם רפואי לפני נטילת תרופות. כמו-כן, ה-FDA ממליץ לנשים הנוטלות תרופות לכאב ושוקלות הריון להיוועץ במומחה.

התרופות והסיכונים אפשריים עליהם דווח במחקרים כוללים:

  1. תרופות ממשפחת נוגדי דלקת שאינם-סטרואידים (NSAIDs) כאשר ניתנות במרשם, למשל: איבופרופן (ibuprofen), נפרוקסן (naproxen), דיקלופנק (diclofenac) וסלקוקסיב (celecoxib). דווח על סיכון להפלות במחצית הראשונה להריון.
  2. תרופות ממשפחת האופיואידים (opioids), למשל: אוקסיקודון (oxycodone), הידרוקודון (hydrocodon), מורפין (morphine), קודאין (codeine) וכדומה. תרופות אלו זמינות רק במרשם. דווח על סיכון למומים מולדים של המוח, עמוד השדרה וחוט שדרה בילודים שנולדו לנשים שנטלו תרופות אלו בשליש הראשון.
  3. תרופות מרשם או תרופות OTC המכילות פרצטמול (paracetamol). דווח על סיכון מוגבר להפרעת קשב וריכוז (ADHD) בילדים שנולדו לנשים שלקחו את התרופה במהלך ההריון.FDA Drug Safety Communication: FDA has reviewed possible risks of pain medicine use during pregnancy

לכל החדשות >

09/01/2015