חדשות

מתוך ויקיתרופות
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Banner.jpg

Share on Google+ Share on Linkedin E-mail this page Share on twitter.com Share with Facebook
ה-FDA מזהיר מפני תגובה עורית חמורה לתרופה האנטיפסיכוטית גאודון (®GEODON) של חברת Pfizer

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) מזהיר מפני הופעה של תגובה עורית חמורה לתרופה האנטיפסיכוטית גאודון (®ziprasidone- GEODON) של חברת Pfizer ולגרסאות גנריות שלה, אשר עשויה להתפשט ולהשפיע על איברים נוספים בגוף. תווית התרופה עודכנה וכוללת עתה אזהרה מפני "תגובה לתרופה עם אאוזינופיליה ותסמינים מערכתיים" (Drug Reaction with Eosinophilia and Systemic Symptoms, DRESS).

ה-DRESS עשוי להתחיל כפריחה שכאמור יכולה להתפשט לכל חלקי הגוף. סימני ה-DRESS עשויים לכלול: חום, נפיחות של בלוטות הלימפה, דלקת של איברים (כבד, כליה, ריאות, לב או לבלב) וכן רמה גבוהה של אאוזינופילים (eosinophils) בדם. מצב זה עשוי להיות קטלני.

האזהרה החדשה מבוססת על סקירה של שישה מקרים של מטופלים בהם הופיעו סמיני DRESS בפרק זמן שבין 11 ל-30 ימים לאחר התחלת הטיפול. לאור הממצאים, ה-FDA דרש מהיצרנים להוסיף בעלון התרופה אזהרה מפני DRESS. כמו-כן, ה-FDA ממליץ למטופלים שיש להם חום עם פריחה ו/או נפיחות של בלוטות הלימפה לפנות לקבלת עזרה רפואית באופן מיידי. על המטפלים להפסיק את הטיפול בתרופה באופן מיידי אם עולה חשד ל-DRESS.

גאודון, תרופה אנטי-פסיכוטית אטיפית, רשום בישראל לטיפול בסכיזופרניה (schizophrenia) ולטיפול במצבים של מאניה כחלק מהפרעה דו-קוטבית (bipolar mania).

גאודון משווק בישראל על-ידי חברת פייזר פרמצבטיקה ישראל בע"מ.


Ziprasidone (Marketed as Geodon and Generics): Drug Safety Communication - Rare But Potentially Fatal Skin Reactions

לכל החדשות >

12/12/2014