חדשות

מתוך ויקיתרופות
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Banner.jpg

Share on Google+ Share on Linkedin E-mail this page Share on twitter.com Share with Facebook
ה-FDA אישר את קיטרודה (®Keytruda) של Merck לטיפול במלנומה

חברת Merck & Co הודיעה כי מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר את קיטרודה (®Pembrolizumab –Keytruda), תרופה אנטי-סרטנית חדשה ממשפחת anti-PD-1, לטיפול במלנומה מפושטת או שלא ניתנת להסרה בניתוח, בחולים אשר טופלו בעבר בתרופה אחרת בשם יירבוי (®Ipilimumab-Yervoy). האישור המזורז ניתן לאחר שהתרופה הציגה עליונות על כימותרפיה וטיפולים קיימים אחרים במספר מדדים.

תוצאות המחקרים הדגימו כי מטופלים אשר קיבלו קיטרודה חוו פחות תופעות לוואי של בחילה, הקאה ואובדן שיער בהשוואה לאלו שקיבלו כימותרפיה. בנוסף, נראה כי התרופה מעלה את השרידות בהשוואה לטיפולים קיימים. במחקר אחד, אשר נערך בקרב 600 מטופלים, ומומן על-ידי Merck, כשליש מהחולים הפיקו תועלת מהטיפול בקיטרודה ו-62% מהם נשארו בחיים לאחר 18 חודשים. לשם השוואה, השרידות הממוצעת עם טיפול כימותרפי היא 9 חודשים או 11-15 חודשים עם טיפול בתרופות חדשות מסויימות. עם זאת, השרידות הכוללת הממוצעת עבור קיטרודה טרם נקבעה שכן מרבית המטופלים במחקר עדיין נמצאים תחת מעקב. כמו-כן, התקבלו דיווחים על תופעות לוואי חיסוניות רציניות במספר קטן של מטופלים שקיבלו קיטרודה, בהן: הפטיטיס, קוליטיס, הפרעות בתירואיד ודלקת כליות.

"נראה כי קיטרודה ותרופות אימונו-תרפיות אחרות פועלות כנגד יותר סוגי סרטן בהשוואה לתרופות ישנות יותר ובאחוז גבוה יותר של חולים," מסר ד"ר אנתוני ריבאס, חוקר ראשי ופרופסור במרכז לחקר הסרטן של אוניברסיטת UCLA.

קיטרודה היא חלק ממשפחה חדשה של תרופות מבוססות נוגדנים, אשר פועלות על-ידי חסימת מסלול תאי המכונה PD-1. המסלול מהווה נקודת בקרה חיסונית המגבילה את יכולת מערכת החיסון לתקוף תאי סרטן. עיכוב המסלול ע"י התרופה מאפשר למערכת החיסון לזהות תאי המלנומה ולהתקיפם בצורה טובה יותר. קיטרודה הינה התרופה הראשונה ממשפחת anti-PD-1 המקבלת אישור בארה"ב.

מחברת Merck נמסר כי מחיר התרופה יעמוד על כ-12,500 דולר לחודש, בדומה לטיפולים חדשים אחרים לסרטן, ומשך הטיפול הממוצע הוא כ-6 חודשים. התרופה מיועדת למתן תוך-ורידי אחת לשלושה שבועות.


FDA OKs Merck Cancer Drug, 1st in New Class

לכל החדשות >

09/09/2014