חדשות

מתוך ויקיתרופות
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Banner.jpg

Share on Google+ Share on Linkedin E-mail this page Share on twitter.com Share with Facebook
ה-FDA אישר את אופב (®OFEV) של boehringer ingelheim לטיפול בפיברוזיס ריאתי אידיופתי

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר את התרופה 'אופב' (®Nintedanib-OFEV), מעכב טירוזין קינאז (TKI) של חברת 'בורינגר אינגלהיים' (Boehringer Ingelheim), לטיפול בפיברוזיס ריאתי אידיופתי (idiopathic pulmonary fibrosis, IPF), מחלת ריאות נדירה וקטלנית, הגורמת להצטלקות הולכת ומתקדמת של הריאות, הידרדרות רציפה ובלתי הפיכה בתפקוד הריאות וכן קשיי נשימה.

אישור התרופה מבוסס על נתוני מחקר קליני שלב III, המראים כי הטיפול באופב הינו ממוקד ויעיל, ומביא להאטה עקבית ומשמעותית של כ-50% בהחמרה התפקודית של הריאות (המדד להתקדמות המחלה). כמו-כן, נצפתה הפחתה משמעותית בהתרחשות של התקפים נשימתיים חריפים בקרב המטופלים. יש לציין כי בהיעדר טיפול תרופתי למחלה, חציון ההישרדות ב-IPF עומד על כ-2-3 שנים מרגע האבחון וכמחצית מהחולים המאושפזים בשל התקף נשימתי מתים במהלך האשפוז.

אופב מציעה את הטיפול האנטי פיברוטי הממוקד הראשון. התרופה, מעכב טירוזין קינאז (TKI), פועלת על קולטנים של גורמי גדילה המעורבים, ככל הנראה, במנגנונים פתולוגיים של פיברוזיס ריאתי, ובעיקר קולטן גורם גידול של טסיות דם (PDGFR), קולטן גורם הגידול של פיברובלסטים (FGFR) וקולטן גורם גידול וסקולרי אנדותלי (VEGFR). ההשערה היא כי אופב חוסמת את נתיבי האיתות המעורבים בתהליכים הפיברוטיים, ובכך מאטה את ההידרדרות בתפקודי הריאה ואת התפתחות המחלה.

בישראל חיים כ-400 חולי IPF, המוגדרת כמחלת יתום. כ-200 חולים מועמדים לטיפול באופב. התרופה הוגשה כמועמדת להכללה בסל התרופות לשנת 2015.הידיעה הועברה מטעם חברת boehringer-ingelheim.

לכל החדשות >

22/10/2014