חדשות

מתוך ויקיתרופות
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Banner.jpg

Share on Google+ Share on Linkedin E-mail this page Share on twitter.com Share with Facebook
ה-FDA: עדכוני בטיחות לתרופה צ'מפיקס (®CHAMPIX) של פייזר המסייעת לגמילה מעישון

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) מזהיר כי התרופה צ'מפיקס (®Varenicline-Champix), של חברת פייזר (Pfizer), המסייעת לגמילה מעישון, עשויה לשנות את תגובת המטופל לאלכוהול. עוד מזהיר ה-FDA כי התקבלו דיווחים ספורים על הופעת התקפים (seizures) במטופלים שנטלו צ'מפיקס. תווית התרופה עודכנה בהתאם לאזהרות החדשות.

על-פי סקירה מקיפה שערך ה-FDA, התקבלו דיווחים על מטופלים שצרכו אלכוהול במהלך הטיפול בצ'מפיקס וחוו תופעות לוואי שונות, בהן: סבילות מופחתת לאלכוהול, שינויים בהתנהגות ואובדן זיכרון. כמו-כן, דווחו מספר מקרים של התקפים במטופלים שנטלו צ'מפיקס, גם בקרב מטופלים ללא היסטוריה של התקפים. במרבית המקרים ההתקפים הופיעו בחודש הראשון לטיפול.

ה-FDA ממליץ על הפחתת צריכת האלכוהול במהלך הטיפול, עד אשר מתברר כיצד התרופה משפיעה על הסבילות לאלכוהול. כמו-כן, על מטופלים החווים התקפים להפסיק את השימוש בתרופה ולפנות לקבלת טיפול רפואי באופן מיידי.

עדכונים נוספים כוללים מידע חדש בדבר תוצאות מחקרים קליניים שבחנו את הסיכון לתופעות לוואי נוירופסיכיאטריות, והשפעתן על מצב הרוח, ההתנהגות והחשיבה, במטופלים הנוטלים צ'מפיקס. המחקרים לא מצאו שיש סיכון מוגבר לתופעות לוואי אלו. עם זאת, המחקרים לא בדקו את כל סוגי תופעות הלוואי והיו בהם מספר מגבלות, ולפיכך לא התקבלו מסקנות חד משמעיות בנושא. פייזר ממשיכה במחקר קליני רחב היקף בנושא זה ותוצאותיו צפויות להתפרסם לקראת סוף 2015.

צ'מפיקס רשומה בישראל כתרופת עזר לגמילה מעישון במבוגרים מעל גיל 18.

התרופה משווקת על-ידי חברת פייזר ישראל.FDA Drug Safety Communication: FDA updates label for stop smoking drug Chantix (varenicline) to include potential alcohol interaction, rare risk of seizures, and studies of side effects on mood, behavior, or thinking

לכל החדשות >

10/03/2015