חדשות

מתוך ויקיתרופות
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Banner.jpg

Share on Google+ Share on Linkedin E-mail this page Share on twitter.com Share with Facebook
ה-FDA: אזהרה מפני תגובה קטלנית בין התרופה האנטי-אריתמית אמיודרון לבין תרופות אנטי-ויראליות לטיפול בדלקת כבד נגיפית מסוג C

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) מזהיר מפני הופעת ברדיקרדיה (bradycardia) סימפטומטית ומסכנת-חיים לאחר מתן במקביל של התרופה האנטי-אריתמית אמיודרון (amiodarone) עם תרופות לדלקת כבד נגיפית מסוג C, כמו הרווני (®Ledipasvir 90 mg/Sofosbuvir 400 mg-HARVONI) או סובאלדי (®Sofosbuvir- SOVALDI) בשילוב תרופה אנטי-ויראלית ישירה (Direct-Acting Antiviral, DAA) נוספת. מנגנון התגובה הבין-תרופתית איננו ידוע. מתן משולב איננו מומלץ.

במחקרים לאחר-שיווק דווח על תשעה מקרים של ברדיקרדיה סימפטומטית בקרב מטופלים שנטלו אמיודרון (amiodarone) עם הרווני או אמיודרון עם סובאלדי ו- DAA נוספת. שבעה מטופלים קיבלו בנוסף תרופה ממשפחת חוסמי-ביטא (beta blocker). הברדיקרדיה נצפתה בתוך שעות עד ימים מהתחלת הטיפול בהרווני או בסובאלדי המשולב עם DAA; היו מקרים שנצפו עד כשבועיים לאחר התחלת הטיפול האנטי-ויראלי.

גורמי סיכון להתפתחות של ברדיקרדיה בקרב מטופלים הנוטלים אמיודרון הם מתן במקביל לחסם-ביטא או מטופלים עם מחלות רקע לבביות ו/או מחלת כבד מתקדמת. לא דווח על מקרים דומים בקרב מטופלים המקבלים סובאלדי עם ריבאבירין (ribavirin) או עם Peginterferon וריבאבירין.

ה-FDA ממליץ לתת למטופלים הנוטלים את השילוב ייעוץ בנושא ברדיקרדיה סימפטומטית. ב-48 השעות הראשונות של המתן המשולב מומלץ לבצע ניטור קרדיאלי במסגרת אשפוז. לאחר-מכן, מומלץ לבצע ניטור יומיומי של הדופק במהלך השבועיים הראשונים לטיפול במסגרת הקהילה. לנוכח זמן מחצית-החיים הארוך של אמיודרון, המלצות אלו תקפות גם למטופלים המפסיקים טיפול באמיודרון ומתחילים טיפול בהרווני או בסובאלדי משולב עם DAA.

אמיודרון היא תרופה לטיפול בהפרעות קצב מקבוצה III. הרווני וסובאלדי הן תרופות אנטי-ויראליות לטיפול בדלקת כבד נגיפית כרונית מסוג C. הרווני מכילה שני חומרים פעילים המעכבים חלבונים נגיפיים: לדיפאסוויר, מעכב NS5A, וסופוסבוויר, אנלוג לנוקלאוטיד המעכב RNA פולימראז. סובאלדי מכילה סופוסבוויר בלבד.

FDA: Life-Threatening Interaction Possible Between Antivirals, Amiodarone

לכל החדשות >

29/03/2015