חדשות

מתוך ויקיתרופות
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Banner.jpg

Share on Google+ Share on Linkedin E-mail this page Share on twitter.com Share with Facebook
התרופות האתיות שתוקף הפטנט עליהן ייפוג במהלך שנת 2015

מגמת פקיעת הפטנטים על תרופות אתיות פופולריות, שהחלה בשנת 2011, תמשך גם במהלך 2016-2015, כך על-פי דוח של חברת מחקרי השוק Evaluate Pharma. חלק מן התרופות הן "תרופות בלוקבאסטר", כאלה שהניבו ליצרנים רווחים של מיליארדי דולרים בשנה. תרופות אלו צפויות להתחרות עם תכשירים גנריים חדשים שייכנסו לשווקים בעתיד הקרוב.


הדוח מונה מספר תרופות, חלקן נמצאות בשימוש בישראל:

קופקסון (®Glatiramer acetate-Copaxone), תרופה ביולוגית אתית של חברת טבע, המיועדת לטיפול בטרשת נפוצה התקפית-הפוגית (Relapsing-Remitting Multiple Sclerosis, RRMS).

גליבק (®Imatinib mesylate- Gleevec) של חברת נוברטיס. תרופה אנטי-סרטנית המיועדת לטיפול בלוקמיה מיאלודית כרונית (chronic myeloid leukemia, CML) וגידולים ברקמת החיבור של מערכת העיכול (Gastrointestinal Stromal Tumor, GIST).

פרוויג'יל (®Modafinil-Provogol) של חברת טבע. תרופה המעוררת את פעילות מערכת העצבים המרכזית ומיועדת לשיפור העירנות בחולי נרקולפסיה (narcolepsy) ולטיפול בישנוניות הקשורה לתסמונת דום נשימה חסימתי בשינה (obstructive sleep apnea/hypopnea syndrome) והפרעות שינה כתוצאה מעבודה במשמרות.

זיבוקסיד (®Linezolid-Zyvoxid) של חברת פייזר. תרופה אנטיביוטית רחבת טווח לטיפול בזיהומים מערכתיים הנגרמים על-ידי חיידקים העמידים לכל שאר התרופות האנטיביוטיות.

פרזיטסה (®Darunavir-Prezista) של חברת ינסן. מעכב פרוטאז (protease inhibitor) המשמש לטיפול בזיהום נגיף הכשל החיסוני (HIV).

אבודרט (®Dutasteride-Avodart) של חברת GSK. תרופה המיועדת לטיפול בהגדלה שפירה של בלוטת הערמונית (benign prostatic hyperplasia).Which Popular Drugs Are Going Off-Patent in 2013-2016?

לכל החדשות >

25/02/2015