חדשות

מתוך ויקיתרופות
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Banner.jpg

Share on Google+ Share on Linkedin E-mail this page Share on twitter.com Share with Facebook
אליקוויס (®Eliquis) של Pfizer אושר בארה"ב ואירופה לטיפול ומניעת הישנות של פקקת ורידים עמוקה ותסחיף ריאתי

מנהל המזון ותרופות האמריקאי (FDA) והסוכנות האירופאית לתרופות (EMA) אישרו את התרופה אליקוויס (®Apixaban-Eliquis) של חברת Pfizer לטיפול בפקקת ורידים עמוקה (Deep vein thrombosis, DVT) ותסחיף ריאתי (Pulmonary embolism, PE) ולמניעת חזרתם במבוגרים. האישור מבוסס על תוצאותיהם של שני מחקרים קליניים מרכזיים- AMPLIFY ו- AMPLIFY-EXT, שמצאו כי אליקוויס מפחית את הסיכון לפקקת ורידים עמוקה ומציג פרופיל בטיחות זהה לאינבו מבחינת שיעור הדימומים החמורים.


במחקר AMPLIFY הוכח כי אליקוויס הינו בטוח יותר בהשוואה לאנוקספרין/וורפרין מבחינת הסיכון לדימום חמור וכי הוא איננו פחות טוב מ- אנוקספרין/וורפרין לטיפול בפקקת ורידים תסחיפית חוזרת (Venous thromboembolism, VTE) או VTE שעלולה לגרום למוות. במחקר AMPLIFY-EXT, אליקוויס הביא להפחתה משמעותית במספר המקרים של VTE ובמספר מקרי המוות מכל סיבה שהיא, ללא הבדל סטטיסטי באירועי דימום חמור, בהשוואה לאינבו.


אישור זה מצטרף לאישור הקיים של אליקוויס למניעה של פקקת ורידים במבוגרים שעברו ניתוח יזום להחלפה מלאה של מפרק הירך או הברך, וגם למניעה של שבץ ותסחיף סיסטמי במבוגרים הסובלים מפרפור עליות שאינו על-רקע מסתמי (Non-valvular Atrial Fibrillation, NVAF) עם גורם סיכון אחד.


"על פי הערכות כ- 8000 אנשים בישראל לוקים מדי שנה בפקקת ורידים עמוקה". אומר ד"ר אהרן לובצקי מנהל היחידה לקרישת הדם בבית החולים שיבא. "כשליש מאנשים אלה יחווה פקקת חוזרת במשך 10 שנות מעקב לאחר הפסקת טיפול נוגד קרישה.שיעור החזרה מושפע מגורמי הסיכון של החולה ומאופי אירוע הפקקת הראשון. אירועי פקקת שהתרחשו ללא סיבה ברורה (אדיופטים) נוטים לחזור בשיעור גבוה יותר. הטיפול בפקקת ורידים מהווה נטל ניכר על החולה ומערכת הבריאות וכרוך כמובן בעלות כספית ובסבל וטיפול נוגד קרישה ארוך טווח עשוי להוריד את הסיכון לחזרה ולמנוע סבל והוצאת משאבים."המידע הועבר על-ידי אמיר בר-קול מ- Gitam Porter Novel עבור חברת Pfizer.

לכל החדשות >

21/09/2014