חדשות

מתוך ויקיתרופות
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Banner.jpg

Share on Google+ Share on Linkedin E-mail this page Share on twitter.com Share with Facebook
איגוד האנדוקרינולוגים בארה"ב פרסם את ההנחיות החדשות לטיפול בסוכרת

איגוד האנדוקרינולוגים האמריקאי (AACE) פרסם הנחיות קליניות חדשות ואלגוריתם מעודכן לטיפול במחלת הסוכרת (diabetes mellitus, DM). הקווים המנחים לשנת 2015 שונו באופן מהותי מהקווים הקודמים, ומתמקדים בריבוי גורמי הסיכון הקשורים ל-DM נוסף על השגת איזון גליקמי.

ההנחיות כוללות המלצות לטיפול בהשמנת יתר חולנית, הפרעות בפרופיל השומנים, יתר לחץ-דם, מחלות כליה, מחלות קרדיווסקולריות, היפוגליקמיה וטיפול להפחתת רמות הגלוקוז בדם במטרה למנוע סיבוכים. כמו-כן, קיימת התייחסות למתן חיסונים, הסיכון לסרטן, הפרעות שינה, דיכאון וטיפול במצב טרום-סוכרתי.

האלגוריתם לטיפול בסוכרת מוצג כתרשים זרימה וכולל את כל קבוצות התרופות המאושרות-FDA. האלגוריתם מבוסס על ערכי A1c התחלתיים והתרופות המומלצות לטיפול מוצגות בסדר היררכי.


לדוגמה, ההמלצות לטיפול בסוכרת סוג 2 הן:

מטופלים עם A1c<7.5%:

  • טיפול התחלתי יכול לכלול: מטפורמין (metformin), אגוניסט לקולטן של GLP-1, מעכב DPP-4, מעכב SGLT2 או מעכב אלפא-גלוקוזידאז (α-glucosidase inhibitor) (Grade C).
  • ניתן לשקול תיאזולידינדיונים (thiazolidinediones), סולפונילאוריאה (sulfonylurea) או גליניד (glinide) כחלופה לטיפול, אך יש להשתמש בזהירות (Grade C).

מטופלים עם A1c>7.5%:

  • בהעדר הורית נגד, יש להתחיל טיפול במטפורמין בשילוב עם תרופה נוספת (second agent). יש להעדיף תרופה בעלת סיכון נמוך להיפוגליקמיה, בעלת השפעה נייטרלית על המשקל או הקשורה בהפחתה במשקל (Grade C).
  • התרופות המועדפות: אגוניסט לקולטן של GLP-1, מעכב SGLT2, מעכב DPP-4. ניתן לשקול גם תיאזולידינדיונים ואינסולין בזאלי.
  • במצבים מסויימים, תרופות כמו: קולסבלאם (colesevelam), ברומוקריפטין (bromocriptine) או מעכב אלפא-גלוקוזידאז עשויות לתרום להשגת איזון גליקמי (Grade C).
  • תרופות ממשפחת הסולפונילאוריאה והגלינידים הכי פחות מועדפות לאור הסיכון להיפוגליקמיה (Grade B).

מטופלים עם A1c>9.0% המציגים תסמינים של היפרגליקמיה:

  • מומלץ טיפול בלעדי באינסולין או בשילוב עם מטפורמין או תרופות פומיות אחרות (Grade A).
  • להפחתה של היפרגליקמיה לאחר הארוחה (postprandial hyperglycemia), ערכי A1c ומשקל, ניתן להוסיף pramlintide ואגוניסט לקולטן של GLP-1 לטיפול קיים באינסולין הניתן עם הארוחות (prandial insulin) (Grade B).


Dm-guidelines-ccp.pdf

Aace algorithm.pdf


AACE Releases New Guidelines for Managing Diabetes Mellitus

לכל החדשות >

10/04/2015